Ľudia dnes trávia až 90 percent svojho času v interiéri. To pripisuje vzduchu, ktorý dýchame v bytoch a domoch, mimoriadne veľký význam. Priemerný človek môže denne spotrebovať až 20 kilogramov vzduchu a práve od jeho kvality sa odvíja nielen náš fyzický, ale aj psychický stav. Kvalite ovzdušia v interiéri je preto potrebné venovať zvýšenú pozornosť.
Poruchy spánku, nevysvetliteľná únava, bolesti hlavy či alergie. Aj tieto zdravotné problémy môže spôsobiť znečistený vzduch vo vašej domácnosti. Výskumy ukazujú, že najviac znečistený vzduch je často v detskej izbe, kde deti trávia väčšinu svojho voľného času.
Dnešná ,,indoor generation” vykonáva takmer všetky svoje aktivity v interiéri. Denne to predstavuje 21 hodín strávených vo vnútri budov. Škola, práca, záujmy a najmä domácnosti. Ako teda dosiahnuť, aby bola kvalita ovzdušia u vás doma vyhovujúca a neohrozovala vaše zdravie?
Ideálna vlhkosť v interiéri je do 60 percent. Záleží aj od ročného obdobia
Indikátormi kvality vzduchu sú najmä vlhkosť a koncentrácia oxidu uhličitého.Ideálna vlhkosť v bytealebo dome by sa mala pohybovať v rozmedzí 40 až 60 percent.Odporúča toSvetová zdravotnícka organizácia. Záleží to však aj od ročného obdobia. Doporučená optimálna vlhkosť v zime je 45 až 60 percent. V letných mesiacoch je v poriadku vlhkosť 40 až 55 percent.
Komplikácie s udržiavaním optimálnej vlhkosti v domácnosti sú najmä od neskorej sychravej jesene do skorších jarných mesiacov. Najvyššia doporučená vlhkosť v domácnosti je v tomto období 60 percent pri 20 stupňoch. Ak je táto hodnota vyššia, je potrebné nájsť spôsob, ako ju znížiť. Inak môže ohroziť vaše zdravie.Vlhkosť v bytealebo dome odmeriate jednoducho pomocou vlhkomera, ktorý si môžete kúpiť za pár eur.
Čo je to vlhkosť a rosný bod?
Vlhkosť je obsah vodných pár vo vzduchu. Rosný bod je teplota, pri ktorej už vzduch nedokáže vodu udržať a tá sa začne na povrchoch v interiéri zrážať v podobe vodných kvapiek. Napríklad v zimných mesiacoch na vnútorných rámoch okien.
Aké sú typy vlhkostí?
Absolútna vlhkosť – udáva, koľko gramov vody obsahuje daný objem vzduchu. Napríklad koľko gramov vody je v jednom metri kubickom vzduchu.
Relatívna vlhkosť – udáva, koľko percent vzduchu tvorí vodná para.Vlhkosť v domealebo byte, ktorú meriame je práve relatívna vlhkosť. Pričom 100 percent je maximálne vlhký vzduch presýtený vodnými parami a 0 percent je suchý vzduch, ktorý neobsahuje žiadnu vlhkosť.
Vlhkosť v interiéri môžu zvyšovať aj bežné domáce práce
Možno sa vám to nezdá, ale všetky bežné aktivity, ktoré v domácnosti vykonávate, zvyšujú vlhkosť vzduchu a produkujú škodlivé látky. Varenie, sprchovanie, žehlenie a najmä sušenie bielizne. V zime má podiel na nižšej kvalite vnútorného ovzdušia v domoch a bytoch aj počasie. Priemerná vlhkosť vonkajšieho vzduchu sa od novembra do februára pohybuje na úrovni 90 percent.
Bežná štvorčlenná rodina vyprodukuje denne do vzduchu približne 10 litrov vodnej pary. Príčinou zvýšenej vlhkosti v interiéri môže byť aj samotnývlhký dom. Sú to napríklad staré domy bez izolácie, ktoré majú zavlhnuté steny, alebo zle zrealizované novostavby, kde sa hneď po nasťahovaní začínajú tvoriť plesne.
Vysoká kondenzácia vlhkosti býva problémom mnohých bytov aj domov najmä v zimných mesiacoch. Prvým znakom, že máte doma vysokú vlhkosť vzduchu sú zarosené okná. Nasleduje tvorba plesní na stenách, praskanie omietky a pocit zatuchnutého vzduchu v celej domácnosti. Okrem zničenia vašich vecí dokáže byť vdychovanie spór plesní aj mimoriadne nebezpečné pre zdravie. Spôsobuje kašeľ, bolesti hlavy, časté infekcie dýchacích ciest a v niektorých prípadoch dokonca rozvinutie astmy.
Všeobecnou radou proti boji svlhkosťou v bytealebo dome je pravidelné vetranie. V zime však nemôžete mať otvorené okno niekoľko hodín denne. Váš problém môže preto veľmi rýchlo vyriešiť klimatizácia. Už samotné používanieklimatizácieodvlhčuje vzduch v miestnosti prúdením teplého alebo chladného vzduchu. No dnešné moderné zariadenia disponujú aj funkciou, ktorá dokáže v interiéri udržiavať vami požadovanú vlhkosť.
Klímatak predstavuje niekoľko skvelých funkcií v jednom zariadení. Čističky vzduchu totiž nedokážu regulovať teplotu v miestnosti. Čo je mimoriadne dôležité na dosiahnutieideálnej vlhkosti v bytealebo dome, a tak predchádzaniu tvorbe nebezpečných plesní. Okrem toho majú prepracované vzduchové filtre, ktoré zabezpečujú nielen čistenie a ionizáciu vzduchu, ale vytvárajú aj príjemnú klímu na bývanie.
Ako predísť nadmernej vlhkosti v byte alebo dome?
- Pravidelne a nárazovo vetrajte. Vetračka otvorená počas celého dňa veľmi nepomôže. Navyše, takýmto vetraním počas zimných mesiacov dochádza k tepelným stratám a vonkajšia vlhkosť preniká aj do interiéru. Správne vetranie spočíva v tom, že párkrát denne otvoríte dokorán na niekoľko minút všetky okná.
- Počas sprchovania zavrite v kúpeľni dvere. Zapnite odsávač alebo otvorte okno, aby ste odstránili vysokú vlhkosť.
- Pri varení si zapnite digestor alebo otvorte v kuchyni okná. Používajte pokrievky na hrnce.
- Bielizeň sušte vonku alebo v sušičke.
- Nepáľte v interiéri sviečky a vonné tyčinky.
- Nefajčite vo vnútri.
- Pravidelne domácnosť upratujte. Vysávajte a utierajte prach a umývajte podlahy.
- V zime udržiavajte okná suché. Práve na tesnení dochádza ku zrážaniu vody a následnému rastu plesní.
- Nábytok neumiestňujte celkom ku stene. Ak je to možné, nechajte aspoň päť centimetrovú medzeru medzi stenou a nábytkom, aby ste umožnili prúdeniu vzduchu.
- Používajte odvlhčovače vzduchu alebo čističky vzduchu.
- V ideálnom prípade si zaobstarajteklimatizáciu, ktorá zabezpečíideálnu vlhkosť v domealebo byte, zbaví vzduch škodlivín a alergénov, a ešte si ňou môžete aj prikúriť.
Pozor aj na príliš suchý vzduch
Ani príliš suchý vzduch v interiéri nie je pre naše zdravie prospešný. Najčastejšie sa tento problém objavuje v zimných mesiacoch, kedy sa domácnosti vykurujú. Teplý vzduch absorbuje viac vlhkosti a dôsledkom je nízka vlhkosť vzduchu. Ak sa dlhodobo pohybuje pod 30 percent, môžu sa prejaviť zdravotné problémy.
Ako spoznáte, že máte doma príliš suchý vzduch?
- Ráno sa budíte so vysušeným hrdlom a musíte sa hneď napiť vody.
- Často vás svrbí v nose a môže sa objaviť aj krvácanie.
- Máte pocit suchých a podráždených očí.
- Máte suchú pokožku.
- Často vás trápia respiračné ochorenia a infekcie dýchacích ciest.
- Zhoršuje sa vám alergia alebo astma.
Dosiahnuť ideálnu vlhkosť a zdravý vzduch v domácnosti môžete pomocou klimatizácie, ktorá dokáže udržiavať hodnoty kvality vzduchu na optimálnej úrovni.
Zdroje:
https://presse.velux.de/gesundheitsrisiken-fur-heutige-indoor-generation
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/household-air-pollution-and-health